آخرین اخبار : 

از وازلین به عنوان روان کننده یا لوبریکانت در روابط جنسی استفاده کنیم؟

وازلین (Vaseline) پماد ژله ای نفتی است که بافت نرم، چسبنده و روان داشته که به راحتی در دست گرم می شود و همه این عوامل باعث شده برخی افراد از وازلین به عنوان روان کننده یا لوبریکانت در روابط جنسی استفاده کنند. اما آیا وازلین برای این کار مناسب است؟
حقیقت این است که گزینه های بسیار مناسب تری نسبت به وازلین برای استفاده به عنوان روان کننده جنسی وجود دارد و به همین دلیل توصیه می شود تنها زمانی که در تنگنا قرار گرفته و گزینه مناسب دیگری در دسترس ندارید از وازلین به عنوان ماده لوبریکانت در رابطه جنسی استفاده کنید.
در ادامه با کوکا همراه شوید تا به این سوال که “چرا وازلین انتخاب چندان مناسبی برای تسهیل روابط جنسی نیست؟” پاسخ داده و جایگزین های مناسب آن را بشناسیم.

علم در این باره چه می گوید؟

رابطه جنسی بدون استفاده از مواد روان و لیز کننده می تواند بسیار ناخوشایند باشد زیرا هنگام نزدیکی اصطحکاک با پوست خشک باعث ایجاد ناراحتی و حتی درد شده، خراش های کوچکی روی پوست نازک واژن، آلت تناسلی مردان یا مقعد ایجاد می کند و خطر انتقال عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) را افزایش می دهد.وازلین روان کننده ایده آلی برای روابط جنسی محسوب نمی شود اما اگر گزینه بهتری در دسترس نباشد می توان از آن استفاده کرد.
اگر قصد دارید از وازلین به عنوان لوبریکانت استفاده کنید به توصیه های زیر توجه داشته باشید:
1. اثر آن مدت زمان بیشتری باقی می ماند

وازلین ممکن است مدت طولانی تری در ناحیه باقی مانده و به سرعت لوبریکانت های حاوی آب خشک نشود، این مسئله گاهی مشکل ساز می شود زیرا شستن و تمیز کردن آن بعد از رابطه جنسی کار وقت گیر و دشواری بوده و ممکن است چند روز طول بکشد تا به طور کامل از بدن خارج شود.
2. خطر عفونت را افزایش می دهد

از آن جا که اثر وازلین نسبت به سایر روان کننده ها مدت طولانی تری باقی می ماند ممکن است باعث تجمع باکتری ها در این ناحیه شده و خطر بروز عفونت را افزایش می دهد. مطالعه ای نشان داده زنانی که از وازلین داخل واژن استفاده کرده اند 2.2 برابر بیشتر از سایر خانم ها دچار واژینوز باکتریایی شده اند.
3. باعث تضعیف کاندوم می شود

اگر قصد استفاده از کاندوم لاتکس یا پلی اورتان دارید از وازلین استفاده نکنید زیرا وازلین با محصولات لاتکس سازگاری نداشته و باعث تضعیف اثر آن ها می شود، ممکن است کاندوم در حین رابطه جنسی پاره شده و در نهایت به بارداری ناخواسته یا انتقال عفونت های منتقله از راه جنسی منجر شود.
4. لباس ها را لکه دار می کند
وازلین ممکن است باعث لک شدن لباس و ملحفه ها شود، اگر قصد استفاده از آن را دارید به این مسئله دقت داشته باشید.

جایگزین های وازلین

روان کننده های شخصی بهترین انتخاب برای استفاده در روابط جنسی می باشند. این نوع لوبریکانت ها معمولا از آب یا سیلیکون ساخته شده و برای بافت های ظریف و محیط واژن یا مقعد بسیار مناسب هستند.
استفاده از این روان کننده ها خطر ابتلا به عفونت، خارش یا تحریک پوستی را کاهش داده و تا حد خوبی لغزنده و هموار هستند که مانعی در رابطه جنسی ایجاد نمی کند.
این لوبریکانت ها با کاندوم نیز کاملا سازگار بوده و باعث تضعیف اثر آن نمی شوند.

هشدار: برخی روان کننده های شخصی دارای آپشن های اضافی هستند، به عنوان مثال در ساخت برخی از آن ها از طعم دهنده ها یا موادی استفاده شده که باعث گز گز یا بی حسی پوست می شود، بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده مطمئن شوید شما یا همسرتان به این مواد افزودنی حساسیت نداشته باشید.
بهترین کار این است که مقداری از مایع را به آرنج مالیده و چند ساعت منتظر بمانید، اگر بعد از این مدت هیچ گونه علائم حساسیت مشاهده نکردید احتمالا برای استفاده مناسب است.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *