آخرین اخبار : 

پیام بسیار مهمی برای ناشران

* آرش شایسته نیا – مدیر انتشارات رویای آبی

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پس از ده روز به کار خود پایان داد . هنوز مراجع رسمی آمار و ارقام فروش کتاب این دوره را ارائه نکرده اند اما از گفت و شنود ناشران چنین بر می آید که از فروش خود چندان راضی نبوده و با توجه به سرمایه گذاری صورت گرفته عایدی چندانی نصیب آنان نگردیده است و این می تواند همان تهدیدی باشد که ناشران و فعالان این حوزه از صنعت بارها آن را به شکل های گوناگون بیان کرده اند اما هیچ گونه توجه جدی به آن نشده است .
برای این وضعیت نگران کننده و حتی اسفبار می توان چند نکته را درکنارهم ردیف کرد تا شاید به یک نتیجه معقولانه و مطلوب رسید . چاپ قاچاق کتاب و توزیع غیرقانونی آن . این افت نه تنها در تهران و در راستای خیابان انقلاب که تمامی شهرهای کوچک و بزرگ کشور به چشم می آید و جالب این که این دسته از متقلبین و متخلفین به راحتی و بدون هیچ گونه دغدغه در مهم ترین مراکز شهری به تولید و عرضه محصول غیر قانونی خود مشغولند .
دومین نکته که نباید از آن غافل بود طولانی بودن صف انتظار صدور مجوز های لازم جهت نشر است که بی شک این اطاله انتشار بیان گر ممیزی های سلیقه ای و بدون استاندارد های تعریف شده است . اگرچه نویسندگان ، مترجمان و مولفان در هر صورت خود را تابع قانون دانسته و هیچ گاه پا از مسیر صحیح انتشار بیرون نمی گذارند ؛ اما دیده شده و یا شنیده می شود که برخی از نویسندگان ، مترجمان و مولفان گول بعضی از ناشر نماها را خورده و اثر خود را که شاید بیش تر از آن که کتاب باشد ، کتاب سازی است ؛ به صورت غیر قانونی روانه بازار می نمایند .
سومین نکته و شاید مهم ترین نکته که بازار چاپ و نشر کتاب را دچار مخاطره کرده است ، افزایش قیمت کتاب است . این گرانی سبب شده است که مردم اولین محصولی را که از لیست سبد خرید خود حذف نمایند ، کتاب باشد .

هفته گذشته ( دو شنبه نهم اردیبهشت ماه ) رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب بازدید و از نزدیک با ناشران به گفت و گو پرداخته و در جریان تازه های نشر قرار گرفتند .
” صورت وضعیت نشان دهنده این است که مردم هنوز کتاب می خرند و برای خواندن ، می خرند ” . این کلام معظم له بی هیچ شک و گمان حامل پیام بسیار مهمی برای ناشران است .
پیام روشن و آشکار فرمایشات مقام معظم رهبری به ناشران ادامه کار فرهنگی تولید و انتشار کتاب است و این پیام آن جا آشکار تر می شود که با پیچیده خواندن دنیای کتاب ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را مورد خطاب قرار داده و می فرمایند : ” وزیر فرهنگ و وزیر صنعت بنشینند و این مساله را حل کنند “.
معظم له در بخش دیگری از سخنان خودمی فرمایند : ” باید مساله کاغذ را حل کرد ؛ این طور نمی شود ” . واین آشکارا ترین پیام معظم له در حمایت و جانب داری از مخاطبان حوزه چاپ و نشر یعنی ” مردم ” است و مصداق مبین این حمایت و جانب داری از مردم ، ابلاغ دستور رهبر معظم انقلاب برای ساماندهی وضع کاغذ است .
این که دولت نتوانسته است از ابتدای دوره دوم خود تاکنون به دلایل وبا بهانه های مختلف جلوی افزایش بی رویه قیمت ها را سد نماید ، بر کسی پوشیده نیست اما آن چه نباید مستتر باقی بماند این افسار گسیختگی قیمت ها است که هر روز بیش تر از دیروز بر قامت نحیف اقشار کم درآمد ضربه ای مهلک وارد می کند و جبران این خسران کار ی بس دشوار است .
اگر در توزیع ارز ، راه و روش صحیحی اتخاذ نشود آن گونه که عده ای پیش از این تنها با بهانه وارد کردن کاغذ دولتی سود هنگفتی را از محل فروش ارز در بازار آزاد برجیب گذاشتند و صاحب ثروت های کلان بادآورده ای شدند و اگر حمایت های جانبی در حوزه نشر شکل واقعی پیدا ننماید ، با کوچاندن اجباری مخاطبان حوزه کتاب به شبکه های مجازی نفس به شماره افتاده حوزه نشر باز خواهد ایستاد .

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *