آخرین اخبار : 

راز مانایی ولایت

راز مانایی ولایت
* آرش شایسته نیا ؛ دکتری مدیریت رسانه

” ولایت ” حیات سی و پنج سالگی خود را آغاز کرد و این آغاز ، مسوولیت مدیر، سردبیر و عوامل درونی و برونی آن را بیش از پیش سنگین تر می کند . پرواضح است که ماندگاری ولایت و رسیدن به این سن به پشتوانه علم و دانش صاحب امتیاز و مدیرمسوول ولایت است و این یعنی دکتر ” عبدالعظیم موسوی ” به علم مدیریت رسانه به عنوان یک علم ” میان رشته ای ” کاملا واقف است و به خوبی توانسته است با استفاده از نظریه های ” مدیریت ” و ” رسانه ” استراتژی جامعی را ترسیم و عملیاتی نماید .
زمانی که تنها نشریه شهر قزوین به دلایل گوناگونی منتشر نمی شود ؛ ضرورت انتشار یک رسانه محلی را به خوبی احساس کرده و عزم خود را جزم کرده وبا پشتبانی و حمایت های معنوی و مادی مرحوم آیت الله باریک بین مجوز را اخذکرده و انتشار را با آن امکانات اندک دوران خود آغاز می نماید . از آن زمان که به عنوان ” فرماندار ” شهر قزوین به شدت درگیر مسائل شهر است و یا حتی زمانی که در استان ” خراسان ” درگیر فعالیت در حوزه مسائل اقتصادی کشور درآن استان پهناور است ، هیچ گاه از ولایت غافل نبوده وبا نظارت غیر مستقیم اما مستمرخود از یکسو و با انتخاب سردبیران مجرب و کارآزموده ای همچون ” حسن شکیب زاده ” از سویی دیگر ماتریس مدیریت رسانه خود را ترسیم می کند . ماتریسی که به طرح ریزی ، برنامه ریزی ، سازماندهی ، هدایت و کنترل به عنوان کارکردهای اساسی ” مدیریت ” و کارکردهای خبری و اطلاع رسانی ، آموزشی ، سرگرمی و ترویجی ( ارشادی ) به عنوان کارکردهای اصلی و اساسی رسانه ها توجه دارد .
اگر بگوییم که بر اساس همین ماتریس ، ولایت در تربیت روزنامه نگاران جوان استان که اکنون جز گردانندگان روزنامه های معتبر سراسری کشور هستند و یا رشد میزان نشریات محلی استان نقش بارز و پررنگی داشته است ؛ بی راه و گزافه نگفته ایم .
اما آن چه نباید ولایت ازآن غافل شود تهدیدهایی است که این رسانه مکتوب استانی را همچون سایر رسانه های مکتوب کشور تهدید می کند که بی شک طلوع فضای مجازی و تولد شبکه های اجتماعی بزرگ ترین آن تهدیدها باشد . شبکه هایی که اخبار و گزارش های اتفاق افتاده جامعه را بدون هیچ گونه دروازه بانی خبری و بدون رعایت خط قرمزها از سوی شهروند خبرنگاران در کسری از ثانیه منتشر می نمایند و این تهدید تا آن جا جدی می شود که مخاطب میل کم تری به مطالعه و خرید پیدا کرده و درآمد رسانه های مکتوب به شدت افول کرده و هزینه های تولید و انتشار ، رسانه را به پرتگاه سقوط می کشاند . شاید تنها راه نجات رسانه ها ی مکتوب دوری از گزارش گری صرف و خبرنویسی سخت به سمت گزارش های تحلیلی و خبرنویسی نرم و دوری از رونویسی صرف باشد . ( چیزی که متاسفانه نه تنها در ولایت که در بیش تر رسانه های معتبر کشوری هم توجه جدی به آن نمی شود ) .
به احترام دکتر عبدالعظیم موسوی از جا برمی خیزیم و برای مانایی ولایت دست همکاری مان را دستان مجموعه ولایت قزوین گره خواهیم زد .

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *