آخرین اخبار : 

سالیانه4 میلیون و 400 هزار اصله نهال مجوز دار در استان قزوین تولید می شود

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین :
سالیانه4 میلیون و 400 هزار اصله نهال مجوز دار در استان قزوین تولید می شود

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : سالانه 4 میلیون و 400 هزار اصله نهال مجوز دار در استان تولید می شود .
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مهندس علی اکبری با اعلام این خبر افزود : این میزان نهال در 19 نهالستان مجوز دار استان تولید می شود .به گفته ی وی ؛ حدود ششصد هزار اصله از این میزان نهال تولید شده ؛ دارای شناسه نهال ( لیبل) می باشد.
اکبری اظهار داشت : این تعداد نهال پس از طی مراحل درخواست و چاپ لیبل به عددی بالغ بر 1500000 اصله افزایش می یابد.اکبری تصریح گرد : از تعداد 19 نهالستان مجوز دار 2 نهالستان به صورت شرکت های دانش بنیان هستند که انواع پایه های کشت بافتی ( هسته دار و دانه دار) تولید می کنند.
وی ؛ تولید نهال در فضای باز ( گروه محصولات دانه خشک ، دانه ریز، هسته دار و دانه دار ) با اخذ مجوز از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی در منطقه هلال آباد ، احداث گلخانه انطباق و انتظار جهت تولید نهال های کشت بافتی در منطقه هلال آباد و انتقال آزمایشگاه کشت بافت از استان فارس به این استان در منطقه بوئین زهرا و تکمیل ساختمان آزمایشگاه مربوطه را از مهمترین معالیتهای شرکت زیست فن آوری ایتا صدرا برشمرد .
اکبری با بیان اینکه استان قزوین در تولید نهال مجوزدار در کشور رتبه ششم را به خود اختصاص داده است گفت : به طور متوسط سالانه 4000 میلیون ریال یارانه نهال در توسعه باغات استان بخصوص زیتون ، گیاهان دارویی ، باغات دیم و اراضی شیبدار ( بادام – انگور- فندق) پرداخت می شود.
اکبری به باغداران استان توصیه کرد : نهال دارای شناسه نهال یا لیبل که اصالت آن محرز شده خریداری کنند که دارای گواهی بهداشت یا سلامت از لحاظ عدم آلودگی به آفات و بیماری ها باشد.وی اضافه کرد : قبل از عرضه یا فروش نهال ؛ ریشه ها بایستی توسط تولیدکننده ضدعفونی و نهال باید دارای ریشه های سالم و کافی باشد.
اکبری خاطر نشان کرد : نهال در زمان فروش باید تک تنه بوده و استانداردهای لازم از نظر ارتفاع ، رشد قطری و هرس فرم را داشته و نباید هیچگونه آثار زخم ، آفات و بیماری در آن وجود داشته باشد .وی یاد آور شد : نهال های کج ، بدفرم ، دارای ریشه پیچیده یا برگشته و کلافه شده قابل فروش و عرضه نیستند.
این مقام مسئول تاکیدکرد : حمل نهال باید با خودروی مناسب دارای پوشش جهت کنترل باد و سرما انجام شود و ریشه نهال ها بایستی جهت افزایش گیرایی پس از کاشت با پوشش مناسب محفوظ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *